افریقای جنوبی

آفریقای جنوبی

معرفی

جنوبی‌ترین کشور قاره‌ی سیاه سرزمین الماس است؛ هفت گنجینه‌ی میراث جهانی را در دل خود جای داده است؛ حیوانات موسوم به «پنج بزرگ» (Big Five)، یعنی فیل کرگدن، بوفالو، شیر و پلنگ، در بیشه‌زاران آن زندگی می‌کنند و میزبان جام‌های جهانی راگبی، فوتبال و کریکت بوده است. آمیختگی فرهنگی آن به حدی است که مردمانش به یازده زبان رسمی سخن می‌گویند. از همه مهم‌تر، زادگاه نلسون ماندلا- مرد برادری و آشتی- است. یونسکو- سازمان فرهنگی علمی، آموزشی ملل متحد- هفت گنجینه‌ی میراث جهانی را در آفریقای جنوبی ثبت کرده است که عبارتند از:

سایت سنگواره‌های انسانی سه میلیون ساله در استرک فونتین (Sterk Fontin)
تپه‌ی باستانی ماپونگوبو (Mapungubwe) بازمانده از قرن یازدهم
کوهستان ریشترزولد (Rishtersveld) در شمال دماغه‌ی امید نیک
جزیره‌ی روبن (Robben Island) که از قرن هفدهم تا شکست آپارتاید (1990) زندان سیاهان بوده است.
منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی «کیپ فلورا» (Cape Flora Region) که در همسایگی کیپ‌تاون است.
پــــارک مـــرجـــانـــی «ایســــی‌مانـــگالـیســــو» (Isimangaliso Prakݣ) ݣݣدر ساحل اقیانوس هند
گـــنـبـــد وِردفـــــورت (Verdfort Dome) کــه با قطر 190 کیلومتر، بزرگ ترین، کهن‌ترین و ژرف‌ترین گودال روی زمین است.
کوه‌ها، دشت‌ها، رودها، سواحل و اقیانوس‌ها -همه با هم- تنوع شگفت‌انگیزی از حیوانات و گیاهان را در این سرزمین پدید آورده‌اند، به طوری که آفریقای جنوبی یکی از کشورهای گروه 19 است. این کشورها، با نام علمی Megadiverse Countries بیش ترین گونه‌های حیوانی و گیاهی را در خود جای داده‌اند. بنابراین آفریقای جنوبی نه‌تنها بهشت گردشگران است، بلکه در نظر زیست‌شناسان همچون گوهری ارزشمند می‌درخشد.آفریقای جنوبی با نام نلسون ماندلا عجین شده است. سیاهان این سرزمین ماندلا را «مادیبا» یا «تاتا» خطاب می‌کنند: یعنی «پدر». او سی و پنج سال از عمر خود را در زندان‌های رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی گذراند، اما سرانجام پیروز شد: ݡاݖپارتاید (جدایی نژادی) در 1990 برافتاد. ماندلا در 1994 به عنوان رییس‌جمهور کشورش برگزیده شد و با بزرگ‌منشی دشمنان سابق و زندانبانان خود را بخشید. او آشتی ملی و دوستی سیاه و سفید را سرلوحه‌ی کار خود قرار داد و در کم تر از بیست سال کشورش را به ساحل رفاه و بهروزی رسانید به طوری که میزبانی جام جهانی فوتبال- که معمولاً در کشورهای متمول و با ثبات برگزار می‌شود- در سال 2010 به آفریقای جنوبی واگذار شد و بدین ترتیب آفریقای جنوبی اولین میزبان آفریقایی جام جهانی فوتبال لقب گرفت.

بهتــرین زمان بـرای بـازدیــــد :

اسفند و فروردین

تجــــربـــه هـای ویـــــــــــژه :

تماشای شهر کیپ‌تاون از بالای کوه تیبل (Table Moutain)انجام ورزش‌های آبی در آب‌های گرم کوازولو – ناتال (Kwazulu – Natal)گردش و تماشای نهنگ‌ها در شهر هرمانوس (Hermanus)بازدید از معدن الماس بیگ‌هول (Big Hole)پیاده‌روی در منطقه ی زیبای کوهستان در اکنسبرگ (Drakensberg Mountains)دیدن حیات وحش فوق‌العاده آفریقا در پارک جنگلی کروگر (Kruger National Park)خریدن صنایع دستی چوبی، زیور آلات بومی، تخم شتر مرغ نقاشی شده
غـــــــذاهــــــای مشــــــهور :

رولت‌های مرغ یا گوشت مشهور کیپ‌تاون گتسبی (Gatsby)
خورشت گوشت با گوجه‌فرنگی با نام توماتو بریدی (Tomato bredie)
نوشیدنی محلی اوموبو (Vmvubo) که شبیه به دوغ است.
شیرینی کک سیسترز (Koeksisters)
نشانه های منحصر به فرد:

شهر زیبای کیپ‌تاون، کوه تیبل، معدن‌های الماس و طلا، نلسون ماندلا، پارک جنگلی کروگر، قبیله زولو (Zulu)

بستن منو