ایتالیا

ايتاليا

معرفی

Lo Stivale به زبان ایتالیایی می‌شود «چکمه» و این نام دیگر ایتالیاست. کشوری که به شکل یک چکمه در دریای مدیترانه فرو رفته است. کوه‌های آلپ مانند دژی مستحکم در شمال ایتالیا کشیده شده‌اند و دریای مدیترانه از همه سو جنوب ایتالیا را در بر گرفته است. از این رو طبیعت ایتالیا بی‌نظیر است: رودخانه‌های بسیاری مانند پسو، رنو آرنو و تیبر از کوه‌ها سرچشمه می‌گیرند و در مسیر خود به سوی دریا دشت‌ها، دهکده‌ها و شهرها را سیراب می‌کنند. هزاران مایل ساحل شـنی و صــخــره‌ای گــردشـگــران را بــه این ســرزمیـــن فـرا می‌خواند.

ویرژیل- شاعر کهن ایتالیا- در حماسه معروف «آنه‌اید» (Aneid)، داستان گریز آنه‌ئوس- نجیب‌زاده‌ی تروا- و زنان و کودکان را پس از شکست شهر تروآ به شعر کشیده است. به باور ویرژیل، آنه‌ئوس پس از سرگردانی بسیار در دریاها سرانجام در سیسیل لنگر انداخت و شهری بنا کرد. سپس به لانسیو رفت و با دختر زیبای شاه لانسیو ازدواج کرد و در دو سوی رودخانه تیبر شهر رم را بنا نهاد. شهری که بعدها پایتخت قدرتمندترین امپراتوری جهان شد. این تاریخ کهن نیز جلوه‌های بسیاری برای گردشگران خارجی دارد.

ایتالیا سرزمین بزرگانی چون لئوناردو داوینچی، گالیله، میکل‌آنژ و ماکیاولی است. بزرگ ترین دریانوردان و کاشفان تاریخ نیز از ایتالیا برخاستند. مردانی مانند کریستف کلمب و امریکو وسپوچی. در فهرست یونسکو، ایتالیا با 51 گنجینه‌ی میراث بشری اولین و غنی‌ترین کشور است. گنجینه‌هایی مانند کلوزیوم، آبراه‌های ونیز و شهر سوخته‌ی پمپی‌ شهرت جهانی دارند. ایتالیا هشتمین اقتصاد برتر دنیاست و مردمانش بیش ترین امید به زندگی را در اروپا دارند.

ایتالیا را پایتخت مد و برندهای معروف می‌دانند. مجله‌ی Vogue Italia مهم ترین و با کلاس‌ترین مجله‌ی مد در جهان است. میلان، فلورانس و رم برگزارکننده‌ی نمایشگاه‌های معتبر مد هستند. برندهای جهانی D&G ،Versace، Armani، Gucci همه ایتالیایی هستند. پیشگامان هنر معماری را باید در میلان و تورین دید. در طراحی صنعتی نیز ایتالیا از بهترین‌های دنیاست. یخچال‌ها و ماشین‌های لباسشویی‌ زانوسی بهترین در نوع خود هستند و مهم تر از همه فِراری، غول ماشین‌سازی، در ایتالیاست.

بهتــرین زمان بـرای بـازدیــــد :

فروردین تا شهریور

تجــــربـــه هـای ویـــــــــــژه :

رانندگی در طبیعت زیبای مناطق توسکان (Tuscan)
بـــازدید از شهر سوخته و تاریخی پومپی (Pompeii)
ایستادن در صف و ورود به گالری اوفیتزی (Uffizi Gallery) در فلورانس
پیاده‌روی در کنار کانال‌های ونیز و سوار شدن بر قایق‌ گاندولا (Gondola)
زنده کردن دنیای گلادیاتورها (Gladiators) در بنای عظیم کلوسیوم (Colosseum)
غـــــــذاهــــــای مشــــــهور :

پیتــزاهای ایتالیایی به خصوص پیتزای سنتی پنیر و گوجه (Pizza Margherita)
پاستا راویولی (Ravioli)
غذای برنجی ریسوتو (Risotto)
بستنی‌های سنتی ایتالیایی با نام جیلاتو (Gelato)
قهوه، همراه با شکلات داغ و خامه به اسم بیسرین (Bicerin) که بهترین آن را می‌توان تنها در شهر تورین (Turin) یافت
نشـان‌های منحصــــر به فـــرد :

پیتزا و پاستا، میکلانژ (Michelangelo) و لئوناردو (Leonardo)، مارک‌های معروف گوچی (Gucci)، پرادا (Prada)، گلادیوتورها بــرج پیـــزا (Leaning tower of Pisa) تیم های فوتبــال اینتــرمیلان، آث میــلان و یوونتوس، جشنواره ی ونیز، تشکیلات سینمایی چینه چیتا، واتیکان، اتومبیل فراری، کلیسای سن پیتر، جزیره ی کاپری

چنـــــــــــــد کلمــــــــــــــه:

سلام: Buongiorno (بونجورنو) یا به صورت غیررسمی‌تر Ciao (چاو)
خداحافظ: Ciao (چاو)ـ این کلمه هم برای سلام کردن و هم برای خداحافظی استفاده می‌شود.
تشکر: Grazie (گراتسی)
بله: Si (سی)
نه: No (نو)
شهرهای مهـــــــــــــــم:

رم (Rome)
فلورانس (Florance)
ونیز (Venice)
میلان (Milan)
ناپل (Naples)
چند نکته جالب:

جــالب است بدانید که هــر روز بیش از 3000 یورو به درون فواره ی سه‌گانه و زیبای تروی (Trevi Fountain) انداخته می‌شود. بنا به یک داستان سنتی اگر سکه‌ای را به درون این فواره بندازید، دوباره به ایتالیا بازخواهید گشت. تمام این 3000 یورو که روزانه انداخته می‌شود به امور خیریه تعلق می‌گیرد.
لیگ فوتبال ایتــالیا (کالچو) چهارمین لیگ معتبر اروپاست.
تیم ملی فوتبال ایتالیا، معروف به Squadra Azizurra، چهار بار قهرمان جام جهانی شده است؛ آخرین بار در سال 2006.
مشهورترین شهر سینمایی در دنیا پس از هالیــوود، چینه چیتا است که هنرمنــدان بسیاری مثل فدریکو فلینی، ویتوریو دسیکا و پازولینی را به جهان معرفی کرده است.
ایتالیا به کشور مد و سنگ های گران قیمت نیز شهره است. آن را کشور چکمه ای نیز می‌گویند.
ادبیات مدرن ایتالیا با دانته و کمدی الهی آغاز شد.
بزرگ ترین باغ های زیتون و تاکستان‌های اروپا در جنوب ایتالیا قرار دارد.
شهر رم در دو سوی رودخانه ی تیبرو بر روی 7 تپه واقع شده است و مردم آنجا بر این باورند که این شهر توسط دو برادر به نام های رومولو و روموس (که از پستان ماده گرگی شیر خوردند) بنا شده است.
مساحت: 301.230 کیلومتر مربع
جمعیت: 60.782.668 (2013)
پایتخت: رم
زبان رسمی: ایتالیایی
پول کشور: یورو (واحد پول قبلی : لیر ایتالیا.)
نوع حکومت: جمهوری و تمام قدرت در دست نخست وزیر است.

بستن منو