سنگاپور

سنگاپور

 معرفی

سخن از شهر-کشوری به نام سنگاپور است، شهری کوچک در قاره‌ی کهن و کشوری‌ است بزرگ در دنیای مدرن. سنگاپور از دو واژک Singa(به معنی شیر) و pura (به معنی شهر) درست شده است. پس معنی آن می‌شود «‌شهر شیر». همچنین به آن “باغشهر” می گویند چون سرسبزی سرلوحه کار شهرداران سنگاپور است. به آن می‌گویند نقطه‌ی قرمز چون بر روی نقشه جهان نقطه‌ای بیش نیست و به آن می‌گویند جهان شهر چون مردم از همه جهان در آن جمع شده‌اند. سنگاپور مدرن در سال 1819 توسط سر الستامفورد رافلز از شاه مالزی خریداری شد تا بعنوان مرکز واردات-صادرات کمپانی هند شرقی بکار رود. این شهر مجموعه‌ای بود از 63 جزیره کوچک در جنوب مالزی که می‌توانست نقطه بارگیری کشتی‌های بزرگ باشد. شایسته‌سالاری، احترام به فرهنگ‌ها و سکولاریسم سه شعار بنیادین سنگاپور است. این کشور که کم ترین فساد دولتی را در همه جهان دارد با مالیات بردرآمد حداقلی، نیروی کار ماهر و زیرساخت‌های مناسب «بهترین و ساده‌ترین کشور جهان برای سرمایه‌گذاری» لقب گرفته است. اقتصاد سنگاپور را آزادترین، رقابتی‌ترین و خلاق‌ترین اقتصاد جهان می‌دانند چون میزان مالیات بردرآمد بسیار پایین است. سنگاپور بهشت سرمایه‌داران است به طوری که از هر 6 خانواده یکی میلیاردر است. میلیاردرهایی مانند برت بلاندی از استرالیا و ادورادوساورین- از بنیانگذاران فیسبوک- سنگاپور را برای زندگی و کار برگزیده‌اند. در دنیای اقتصاد، سنگاپور، هنگ‌کنگ، کره‌جنوبی و تایوان در شرق دور را «ببرهای آسیا» می‌نامند چون این کشورهای کوچک به رغم فقر منابع طبیعی، قدرت اقتصادی خیره‌کننده‌ای دارند. سنگاپور در حمل و نقل، بانکداری و تلکام از پیشاهنگان جهان است. در صنعت تعمیرات کشتی در جهان اول است. هفت هزار شرکت چند ملیتی در کشور فعالیت می‌کنند. جزو سرسبزترین شهرهای جهان است و به رغم صنعتی بودن تراکم جمعیت بالایی دارد. مردمانش کم تر از هر جای دیگر الکل و مواد مخدر مصرف می‌کنند. 90% مردم خانه دارند و به طور متوسط 80 سال زندگی می‌کنند. از این شهر زیبا سالانه 15 میلیون جهانگرد دیدن می‌کنند در حالی که جمعیت آن کم تر از 6 میلیون است!

بهتــرین زمان بـرای بـازدیــــد :

فروردین تا مهر

تجــــربـــه هـای ویـــــــــــژه :

چشیدن غذاهای موجود در دکــه‌های کنار خیابانی
ماجراجــویی در منطقــه ی معروف به هندوستان کوچک (Little India)
تفـریح کردن در مجمــوعه ی سنتــوزا (Sentosa) و پــارک تفریحی یونیورسال (Universal Studios)
شنـا کردن در بالای هتـل لوکس مارینا بی‌سندز (Marina Bay Sands)
بازدید از انواع حیــوانات در بـاغ‌وحش سنگاپــور و انجام سافاری شبــانه (Night Safari) و تماشای بلندترین آبشار دست ساز (Li River)
غـــــــذاهــــــای مشــــــهور :

برنج و مرغ هاینیز (Hainanese Chicken – Rice)
توست تخم‌مرغ و نــارگیل کایـا (Kaya toast)
نودل در کاری که به آن لاکسا (Laksa) می گویند.
کباب‌های گوشت و مرغ ساتی (Satay)
کیک تــربچه که به اسم کیــک هــویج (Carrot Cake) معروف است.
شیرینی بوبور چاچا (Bubur Chacha) (Amanatto)
نشانه های منحصر به فرد:

مراکـز خرید خیابـان اورچـارد (Orchard Road)، غذاهای کنار خیابان، تمیزی فوق‌العاده مجسمه مرلاین (Merlion Statue)، جزیره ی سنتوزا (Sentosa Island)، هتل‌های لوکس آمیختگی فرهنگی، انواع گل ارکیده
چنـــــــــــــد کلمــــــــــــــه:

امیختگی فرهنگی از ویژگیهای سنگاپور است و زبان انگلیسی در این سرزمین رواج دارد و در بیشتر مواقع زبان اصلی ارتباط دو نفر در آن کشور است اما به زبان‌های چینی و مالایی نیز در آن جا صحبت می شود.
شهرهای مهـــــــــــــــم:

سنگاپور (Singapore City)
نکته ای جالب:

سنگاپور اصلاً دارای آب شیرین قابل خوردن نیست و مجبور است برای تأمین آب خوردنی خود سالانه میزان بسیار زیادی آب از کشور مالزی وارد کند.
مساحت: 707کیلومتر مربع
جمعیت: 5.696.506(2016)
پایتخت: سنگاپور
زبان رسمی: انگلیسی ، ماندارین، تامیل مالایی
پول کشور: دلار سنگاپور (هر دلار آمریکا حدود 1.3 دلار سنگاپور است.)
نوع حکومت: جمهوری

بستن منو