فنلاند

فنلاند

معرفی

فنلاند در همسایگی قطب شمال 188000 دریاچه دارد! 86% خاك این كشور پوشیده از جنگل تایگاست. درختان جنگلی مانند كاج، صنوبر و غان در مجاورت نهرها و دریاچه‌ها چشم‌اندازهای زیبایی را پدید آورده‌اند. این كشور 37 پارك ملی دارد و تنوع جانوری آن خیره‌كننده است: 60 گونه پستاندار بومی، 248 گونه پرنده، 70 نوع ماهی و 11 نوع خزنده در طبیعت این سرزمین زندگی می‌كنند. فنلاند نسبت به دیگر كشورهای شمالی گرم‌تر است زیرا جریان Golf Stream ݣݣݣ- كه از آب‌های گرم ساحل فلوریدا در آمریكا سرچشمه می‌گیرد- به شبه‌جزیره‌ی اسكاندیناوی ختم می‌شود. بنابراین طبیعت این سرزمین مثال‌زدنی ست. مردم فنلاند نیز عاشق طبیعت كشور خود هستند. بزرگ ترین كشتی‌های تفریحی كروز در فنلاند ساخته می‌شود و قایقرانی، پاروزنی، ماهیگیری و رصد پرندگان از تفریحات معمول این كشور است. پدیده‌ی منحصر به فرد شفق قطبی (Aurora)- درخشش آسمان در شب- در شمال فنلاند دیدنی‌ست و در تابستان سرزمین‌های قطبی -شمال فنلاند- خورشید 73 روز غروب نمی‌كند! زیبایی‌هایی مانند این سالانه 8 میلیون جهانگرد را به فنلاند می‌كشاند. افسانه‌ی سانتاكلاس (Saint Nicholas) پیرمردی سرخپوش با ریش و موی سپید از فنلاند ریشه گرفته است. او سوار بر ارابه‌ای كه گوزن‌های شمالی آن را می‌كشند در شب كریسمس به كودكان شادمانی هدیه می‌دهد و آرزوهاشان را برآورده می‌كند. فنلاند بزرگ ترین تولیدكننده‌ی چوب در جهان است و بزرگ ترین كمپانی‌های كاغذ و خمیر چوب -UPM و Ahlstrom- از آن این كشور است. افزون بر این، فنلاند در استخراج و صادرات فلزاتی مانند فولاد و مس رتبه‌ی ممتاز دارد. صنعت این كشور بسیار پیشرفته است. شركت‌هایی مانند نوكیا، كمیرا و نِست به ترتیب در صنایع مخابرات، شیمی و سوخت شهرت جهانی دارند. در نهایت این كه طبق آمار یونسكو، فنلاند به لحاظ سرمایه‌ی انسانی و آزادی مطبوعات برترین كشور جهان است.

بهتــرین زمان بـرای بـازدیــــد :

خرداد تا شهریور

تجــــربـــه هـای ویـــــــــــژه :

گشت در بازارچه بندری شهر هلسینكیبازدید از قلعه ی تاریخی در جزیره ی سومنلینا(Suomenlinna lsland)قایق سواری در اطراف پارك ملی اكناس(Ekenas National Park)تماشای پدیده زیبای آرورا بورآلیس(Aurora Borealis) در آسمان شمال فنلاندتماشای مجموعه جزایر دیدنی شهر هانكو(Hanko)

غـــــــذاهــــــای مشــــــهور :

كاریالان پیراكا(Karjalan piirakka) غذایی سنتی تشكیل شده از نان باریك گندم است كه با موادی چون برنج، كره و تخم مرغ آنرا پر می كنند
ماهی سرخ شده همراه با سس سیر(Fried fish with Garlic Sauce)
پنیر فنلاندی مشهور با نام لیپلواوستو(Leipajuusto)
كوفته های قلقلی فنلاندی با اسم لیهاپولات(Lihapullat) كه همراه با سس مخصوص سرو می شود
نان شیرین پالا(Palla) كه همراه با قهوه یا چای میل می شود
چنـــــــــــــد كلمــــــــــــــه:

سلام: Hei (هی)
خداحافظ: Hyvasti(هیواستی)
تشكر: Kiitos (كیتوس)
بله: Kylla (كولا)
خیر: Ei (ای)
نشانه های منحصر به فرد:

ماهی، شركت نوكیا (Nokia)، گوزن های شمالی، آسمان های زیبا.

نكته ای جالب:

به كشور فنلاند لقب « سرزمینی با آفتاب نیمه شب » را داده اند زیرا در ماه های تیر و مرداد، خورشید به هیچ وجه از افق محو نمی شود. البته بر عكس آن در زمستان روزهایی هست كه اصلا خورشید دیده نمی‌شود.

شهرهای مهـــــــــــــــم:

هلسینكی (Helsingfors)
اسپو (Esbo)
تامپره (Tammerfors)
وانتا (Vanda)
مساحت: 338.145 كیلومتر مربع
جمعیت: 5.486.101 (2011)
پایتخت: هلسینكی
زبان رسمی: فنلاندی-سوئدی
پول كشور: یورو (واحد پول قبلی : ماركا)
نوع حكومت: جمهوری

بستن منو