نیوزیلند

نيوزيلند

 معرفی

نیوزلند یکی از جنوبی ترین کشورهای جهان در جنوب شرقی استرلیا و در میانه اقیانوس آرام واقع شده است. این کشور از دو جزیره‌ی شمالی و جنوبی تشکیل شده و تنگه ‌ی کوک دو جزیره را از هم جدا کرده است. جزیره‌ی شمالی گرم‌تر و هموارتر است بنابراین بیش تر مردمان نیوزلند را در خود جای داده است. جزیره‌ی جنوبی که سرد و کوهستانی‌ست کم‌جمعیت است. به باور زمین‌شناسان، نیوزلند 80 ملیون سال پیش از بقیه‌ی دنیا جدا شده و این دوری و تنهایی حیوانات و گیاهان منحصر به‌فردی را شکل داده است. به‌عنوان مثال کیوی -حیوان ملی و نماد نیوزلند- پرنده‌ای است که بال پرواز ندارد. دیگر پرندگان بومی نیوزلند مانند کاکاپو (kakapu) و تاکاهی (Takahe) نیز پرواز نمی‌‎کنند چون نیوزلند هیچ حیوان شکاری ندارد و نیازی به پرواز نبوده است. متاسفانه پس از این که انسان‌ها هزار سال پیش پا به این جزیره نهادند بیش تر حیوانات بومی نیوزلند منقرض شدند. مُوا (Moa) -پرنده‌ی غول پیکر نیوزلند- به دلیل شکار بی‌رویه کاملا از بین رفته است. یک دریانورد هلندی بنام آبل تاسمان Abel Tasman در سال 1642 به‌عنوان اولین اروپایی به نیوزلند پا نهاد اما با یورش بومیان قبیله‌ی مانوری روبرو شد و تعدادی از خدمه‌ی کشتی‌اش کشته شدند. بنابراین مجبور به ترک نیوزلندشد. دریا و جزیره‌ی تاسمانی در جنوب غربی استرلیا به نام این دریانورد نامگذاری شده است. پس از گذشت صدسال یک اروپایی دیگر به نام کاپیتان جیمز کوک نیوزلند را درنوردید و نقشه‌ی آن‌را ترسیم کرد. آبراه بین دو جزیره‌ی شمال و جنوب نیوزلند و چند جزیره‌ی پیرامون این کشور به افتخار این دریانورد، کوک نامیده شده‌اند. پس از ورود کوک در 1769 مهاجران اروپایی با بومیان قبیله مانوری معاهده‌ی صلح امضا کردند و در هم‌آمیختند. بنابراین فرهنگ امروزی نیوزلند تلفیق زیبایی از هردو فرهنگ است. طبیعت نیوزلند چشم‌اندازهای بسیاری را فراروی جهانگردان می‌گذارد. دریاچه‌ی تاپو (Taupo) در جزیره‌ی شمالی بزرگ ترین دریاچه‌ی نیوزلند است. این دریاچه‌ی زیبا و زلال با کوه‌های پوشیده از برف پیرامون آن سرگرمی‌های زیادی را فراهم می‌کند. در نیوزلند چهل میلیون رأس گوسفند وجود دارد که پرورش آنها شیوه‌ی خاصی از زندگی را رقم زده است. و دیدار از مزارع بزرگ پرورش گوسفند طرفداران زیادی دارد. کوهستان آلپ -که در جزیره‌ی جنوبی امتداد یافته – نیز بسیار زیباست. قایقرانی در پارک ملی آبل تاسمان و قدم زدن در جنگل انبوه را از دست ندهید. خــلـیـــــــج جـــزایــــــــــر (Bay of Islands) مجموعه‌ای از 144 جزیره است که در روزهای تعطیل کانون گردشگران می‌شود. می‌توان گفت نیوزلند همه جور زیبایی طبیعی را در اختیار دارد.

بهتــرین زمان بـرای بـازدیــــد :

زمستان و اوایل بهار

تجــــربـــه هـای ویـــــــــــژه :

دیدار از برج آسمان در آکلند با 328 متر ارتفاع. این برج بلندترین ساختمان در نیم کره‌ی جنوبی زمین است. برج آسمان نماد شهر آکلند به شمار می‌رود.
دیدار از یخ دره‌ی فرانس جوزف در پارک ملی وست لند در جزیره‌ی جنوبی.
دیدار از چشمه‌های آب‌گرم و آب افشان‌های شهر روتورا Rotorua.
دیدار از آبشار آوای میلفورد Milfard Sound در پارک ملی فیوردلند.
دیدار از دریاچه‌ی تائوپو Taupo در جزیره‌ی شمالی و شهر تائوپو در ساحل دریاچه.
سوارشدن بر تله‌کابین گوندولا در کویینزتاون (Queenstown) و رفتن به قله‌ی باب Bob’s Peak برای دیدن منظره‌ی شهر.
غـــــــذاهــــــای مشــــــهور :

Hangi: ترکیبی از گوشت و سیب زمینی و هویج و… که در یک سبد گذاشته می‌شود. سبد را در یک گودال پوشیده از سنگ‌های داغ می‌گذارند و روی گودال آتش روشن می‌کنند.
Palova: نوعی کیک میوه‌ای که با تکه‌های کیوی و توت‌فرنگی تزیین شده است.
Rewena: نان مایوری‌ست که از سیب زمینی تخمیر شده تهیه می‌شود.
Fish & Chips: غذای معمول در بین نسل جدید
Hohey-Pohey: بستنی معروف نیوزلند
Chocolate Fish: شکلات هایی که به شکل ماهی‌های گوناگون هستند.
چنـــــــــــــد کلمــــــــــــــه:

بیش تر مردم نیوزلند به زبان انگلیسی سخن می‌گویند. بنابراین واژه‌ها و جملات انگلیسی راه گشا خواهد بود. با این حال فرهنگ و زبان مانوری در حال گسترش است. واژه‌های زیر از زبان مانوری است.
Hoere Mai: بفرمائید- خوش آمدید
Kia Ora: روزبخیر
Tena Koutou : سلام ( به چند نفر)
Tena Koe : سلام (به یک نفر)
E noho Ra : خدانگهدار
Morcna : صبح بخیر
شهرهای مهـــــــــــــــم:

آکلند )Auckland(
ویلینگتون )Wellington(
کرایست‌چرچ‌ )Christchurch(
همیلتون )Hamilton(
تائورانگا )Touranga(
چند نکته ی جالب:

از سال 1893، زنان نیوزلند حق رای داشته‌اند.
یکی از شرط‌های پذیرش تابعیت نیوزلند این است که سوگند یادکنید به ملکه انگلیس وفادار خواهید بود!
زبان اشاره‌ی نیوزلند NZ Sign Langouge یکی از سه زبان رسمی نیوزلند است و 28000 نفر سخنگو دارد.
به ازای هر نفر در نیوزلند 9 گوسفند وجود دارد. نسبت 1به 20 در دهه‌ی هشتاد این بود.
پاسیفیکا Pacifica نام یک جشنواره است که هر ساله در آکلند برگزار می‌شود این جشنواره بیش از دویست هزار نفر را از جزایر کوک، سامورا، فیجی، تاهیتی و نیو به نیوزلند می‌کشاند تا بخورند و برقصند!
نیوزلند دو سرود ملی دارد. اولی با نام «خداوندا! شهبانو را نگهدار» و دومی به عنوان «خداوندا! نیوزلند را نگهدار».
یک سوم تجارت لبنیات در دنیا از آن نیوزلند است و تعداد گاوها دو برابر شده است!
دانشـــمنــدان قطـــب جنــوب از نیـــوزلنــد پـشـتـیـبـانــی مــی‌شــونـد، چـــون ایـــن کشــور نزدیک ترین فاصله را تا قطب جنوب دارد.
مساحت: 268.021 کیلومتر مربع
جمعیت: 4.509.700(2014)
پایتخت: ویلینگتون
زبان رسمی: انگلیسی-مانوری-زبان اشاره
پول کشور: دلار نیوزیلند ( هر دلار آمریکا حدود 1.4 دلار نیوزیلند است.)
نوع حکومت: پادشاهی (الیزابت دوم، عضو کشورهای مشترک المنافع)

بستن منو