پرتغال

پرتغال

معرفی

پرتغال یکی از کهن‌ترین کشورهای اروپاست. لیسبون -پایتخت پرتغال- را دومین شهر کهن اروپا، پس از آتن، می‌دانند. اینجا سرزمینی‌ست کوچک که از شرق و شمال به اسپانیا و از غرب و جنوب به اقیانوس اطلس راه دارد. به دلیل داشتن زیرساخت‌های لازم و ارزان بودن خدمات، پرتغال در شمار پربازدیدترین مقاصد جهانگردی قرار دارد. هر ساله 13 میلیون جهانگرد از پرتغال بازدید می‌کنند. اولین بزرگراه این کشور در سال 1944 ساخته شد که جزو نخستین بزرگراه‌های جهان است و امروزه این کشور کوچک بیش از 3000 کیلومتر بزرگراه دارد. ارتباط شهرهای بزرگ پرتغال مانند لیسبون پرتو، کویمبرا و براگا از طریق این بزرگراه سراسری ساده و سریع انجام می‌شود. خطوط هوایی ارزان‌قیمت پرتغال نیز هر ساله مسافران زیادی را، به ویژه از انگلیس، فرانسه اسپانیا و آلمان، به این کشور می‌کشاند. شهرهای لیسبون، پورتو و فاتیما از کانون‌های جهانگردی اروپا هستند. لیسبون، بر کرانه‌ی اقیانوس اطلس، با رودخانه‌ی تاگوس و پل معروف واسکودوگاما چشم‌اندازهای دل فریبی دارد. پورتو را در شمال پرتغال با دره‌ی معروف دوئرو می‌شناسند. این دره که گذرگاه رودخانه‌ی دوئرو‌ست، تاکستان‌های بسیاری دارد و شراب آن زبانزد است. فاتیما که در میانه‌ی راه لیسبون به پرتو قرار دارد سالانه 5 میلیون زائر مسیحی را جلب می‌کند. به باور مردم این ناحیه، مریم مقدس در سال 1917 بر سه بچه چوپان ظاهر شد. از آن پس کلیسایی در آن محل ساختند که امروزه یکی از بزرگ ترین کلیساهای رومَن‌ها‌ست. جزایر مادیرا، آزور و پورتوسانتو که هر سه در دل اقیانوس اطلس جای دارند، از مقاصد رو به رشد جهانگردی هستند.

سرزمین کهن پرتغال موسیقی فولکلور و افسانه‌های ویژه‌ی خود را دارد. فادو (Fado) نام موسیقی مردمی پرتغال است. واژه‌ی فادو به معنی «سرنوشت» ریشه در فرهنگ اسلامی سال‌های دور این منطقه دارد. یونسکو این موسیقی غم‌انگیز را که آمیخته‌ای‌ست از غم، هجران و امید، در شمار میراث شفاهی بشری ثبت کرده است. از دیگر جذابیت‌های پرتغال «خروس بارسلوس» است. این خروس عروسکی سوغات ناحیه‌ی براگا و شه بارسلوس است. به باور مردم آن ناحیه، خروس مرده‌ای جان گرفت و به بی گناهی مردی شهادت داد.

بهتــرین زمان بـرای بـازدیــــد :

خرداد تا شهریور

تجــــربـــه هـای ویـــــــــــژه :

بازدید از بازمانده‌های قرون وسطی آلفاما (Alfama) در لیبسوناستراحت در سواحل آفتابی کستا دا کاپاریکا (Costa da Coparica)گشت در دهکده‌های تپه‌ای مونساراز (Monsaraz) و ماروائو (Marvao)سوار شدن بر قطارهای درون‌شهری شماره ی 12 و 28 لیسبون که از کوچه‌های باریک عبور می‌کند.
غـــــــذاهــــــای مشــــــهور :

ماهی‌های تنوری شده ساردین (Sardinas asadas).
خورشت پرتغالی (Cozido de portuguesa) که ترکیبی از گوشت، سوسیس و چندین نوع سبزی و تره بار است که با روغن زیتون سرو می‌شود.
ساندویچ‌های گوشت فرانسسینها (Francesinha) با سس گوجه و پنیر همراه با سیب‌زمینی سرخ کرده. بهترین این ساندویچ‌ها در شهر پورتو قابل تهیه است.
شیرینی‌های تارت (Pasteis de nata)
نشـان‌های منحصــــر به فـــرد :

سواحل آفتابی، قطارهای درون‌شهری، طرفداران تعصبی فوتبال،( تیم ملی پرتغال را به نام برزیل اروپا می شناسند ) فوتبالیست هایی همچون اوزه بیو، لوئیس فیگو و کریستین رونالدو، زمین‌های گلف، خانه‌های سنتی و رنگی، لوئیس فیگو (Luis Figo)

چنـــــــــــــد کلمــــــــــــــه:

سلام: Ola (اولا)
خداحافظ: Tchau (چائو) یا آدیوس (Adeus)
تشکر: Obrigado (اوبریگادو)
بله: Si (سی)
خیر: Nao (ناو)
شهرهای مهـــــــــــــــم:

لیسبون (Lisbon)
پورتو (Porto)
فارو (Faro)
اورا (Evora)
کویمبرا (Coimbra)
چند نکته جالب:

پل واسکودوگاما (Vasco de Gama bridge) بلندترین پل اروپاست. جالب این که ساختن این پل – با 2/17 کیلومتر طول و 155 متر ارتفاع- فقط 18 ماه طول کشید. بر روی این پل بزرگراهی با 6 لاین کشیده شده است. جالب‌تر این که محدودیت سرعت در این بزرگراه 120 کیلومتر در ساعت است؛ یعنی همسان با دیگر بزرگراه‌های پرتغال.
در زبان پرتغالی حرف (خ) وجود ندارد و به جای آن از حرف (ژ) استفاده می کنند.
ژوزه ســاراماگو نـویسنده ی رمان کوری برنده ی جایزه ی نوبل ادبیات سال 1998 پرتغالی است.
نیمی از چوب‌پنبه‌ی جهان از پرتغال به دست می‌آید. چوب‌پنبه که در صنعت شراب‌سازی به کار می‌رود از درختان بلوط بریده می‌شود و درختان بلوط چوب‌پنبه (Cork Oak) محبوب مردم این کشور است.
یکی از شاهان پرتغال به نام «پدرو اول» که در سال 1357 میلادی بر تخت نشست معشوقه‌ی مرده‌ی خود، «اینس» را ملکه اعلام کرد در حالی که اینس دو سال پیش‌تر از دنیا رفته بود.
پرتغال مذهب رسمی ندارد.
مساحت: 92.345 کیلومتر مربع
جمعیت: 10.760.305 (2011)
پایتخت: لیسبون
زبان رسمی: پرتغالی
پول کشور: یورو
نوع حکومت: جمهوری

بستن منو