چین

چين

 معرفی

پر جمعیت‌ترین کشور دنیا، دومین اقتصاد بزرگ جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی (GDP) است و سومین سرزمین پهناور کره‌ی خاکی- پس از روسیه و کانادا. چین بزرگ ترین ارتش دنیا را به لحاظ تعداد نفرات دارد (3/2 میلیون نفر). بزرگ‌ترین دیوار جهان با بیش از 21000 کیلومتر درازا در شمال چین کشیده شده است. با بیش از 85000 کیلومتر جاده، چین طولانی‌ترین شبکه‌ی بزرگراهی جهان را داراست. نخستین زبان دنیا به لحاظ تعداد گویش‌وران، ماندارین است که زبان رسمی چین است و یک میلیارد نفر به آن سخن می‌گویند. خلاصه این که چین در خیلی از زمینه‌ها رکورددار است. کشور پهناور چین طبیعت متنوعی نیز دارد. رشته‌کوه‌های هیمالایا، پامیر و تیان‌شان در جنوب و جنوب غربی صحراهای گبی و تکلمکان در شمال و شمال شرقی و رودخانه‌های یانگ‌تسه و رود زرد در شرق و جنوب شرقی تنوع طبیعی منحصر به فردی را آفریده‌اند، به طوری که چین- پس از برزیل و کلمبیا- سومین تنوع زیست‌محیطی را در جهان دارد. چین با داشتن 34.687 گونه‌ی جانوری و گیاهی، بهشت زیست‌شناسان و علاقه‌مندان به طبیعت است. یانگ‌تسه و رود زرد- که هر دو از بلندترین رودخانه‌های جهان هستند- در مسیر خود از رشته‌کوه‌های هیمالایا به سمت شرق زمین‌های کشاورزی را سیراب می‌کنند و زمینه‌ی ایجاد پر جمعیت‌ترین کشور جهان را فراهم کرده‌اند. سرزمین کهن چین از گهواره‌های تمدن است. از خاندان افسانه‌ای «خیا» (Xia) تا امپراتوری قدرتمند «هان» (Han) هر سلسله‌ای به نوبه‌ی خود بر شکوه و تنوع فرهنگی چین افزوده است به طوری که 34 گنجینه‌ی میراث جهانی «یونسکو» در این کشور قرار دارد. میراثی همچون مقبره‌های «مینگ»، دیوار چین، شهر ممنوعه و معبد بهشت که هر یک نشان از شکوه گذشته‌ی چین دارند.

بهتــرین زمان بـرای بـازدیــــد :

فروردین تا آبان

تجــــربـــه هـای ویـــــــــــژه :

پیاده‌روی بر روی دیوار چین (Great Wall of China)
بازدید از شهر ممنوعه (Forbidden City) و کاخ تابستانی (Summer Palace)
تماشای 8000 مجسمه ی سربازان تراکوتا (Terracotta Army) در شیان (Xian) که یادآور قدرت امپراتوری سابق چین است.
گرفتن گردن درد به دلیل نگاه کردن به برج‌های بلند شهر شانگهای (Shanghai)
غرق شدن در زیبایی‌های رودخانه ی لی (Li River)
غـــــــذاهــــــای مشــــــهور :

سوپ ذرت و مرغ (Sweet Corn Chicken Soup)
برنج سرخ شده همراه با سبزی های خوراکی مرغ و میگو (Chinese Fried Rice)
رشته‌های نودل همراه با سبزی ها، مرغ یا میگو (Chinese Noodles)
شیرینی‌‌های مانتو (Mantou)
مرغ ترش و شیرین (Sweet and Sour Chicken)
چای سبز مشهور چین (Chinese Green tea)
اردک سرخ شده با سس چینی
نشانه های منحصر به فرد:

دیوار بزرگ چین ( تنها سازه ی بشری به طول بیش از 6000 کیلومتر است که با چشم غیر مسلح از کره ی ماه دیده شده است)، میدان تیان آن من (Tiananmen Square)، رشته‌های نودل، پاندا (Panda)، پرجمعیت‌ترین کشور تولید انواع کالا، دوچرخه، شهر زیرزمینی پکن استادیوم لانه ی پرنده
چنـــــــــــــد کلمــــــــــــــه:

سلام: Nin Hao (نین هاو)
خداحافظ: Zai Jian (زای ژیان)
تشکر: Xie Xie (ژی ژی)
بله: Shi (شی)
خیر: Meiyou (می یو)
شهرهای مهـــــــــــــــم:

پکن (Beijing)
شانگهای (Shanghai)
هانگزو (Hangzhou)
گوانجو (Guangzhou)
کانتون (Canton)
چند نکته جالب:

اگر تمام مردم چین از کوچک و بزرگ تصمیم بگیرند که در یک لحظه با هم به هوا بپرند و جست بزنند، کره ی زمین از مدارش منحرف خواهد شد!
چینی ها می گویند ما هر چه را بر زمین راه برود، غیر از اتومبیل و قطار، هر چه را در هوا بپرد، غیر از هواپیما و هلی کوپتر و هر چه در آب باشد، غیر از کشتی و زیردریایی می خوریم!
در اول اکتبر سال 1949 کمونیست ها جمهوری خلق چین را تاسیس کردند و پکن به عنوان پایتخت برگزیده شد. مائوتسه تونگ به عنوان رییس جمهور و چوئن لای به عنوان نخست وزیر انتخاب شدند.
بخش بزرگی از مردم چین لاییک هستند و به هیچ دینی باور ندارند. دین اصلی در چین بودیسم است و پس از آن دین تائویسم (Taoism) قرار دارد. بیش از 20 میلیون نفر نیز به دین اسلام اعتقاد دارند که بیش ترشان مردم ارومچی و اوغورها هستند.
مساحت: 9.596.000 کیلومتر مربع
جمعیت: 1.381.036.681(2016)
پایتخت: پکن
زبان رسمی: چینی ماندارین
پول کشور: یوان (هر دلار آمریکا حدود 6.3 یوان است.)
نوع حکومت: جمهوری سوسیالیستی تک حزبی ایالتی

بستن منو